35 000 de puieți de salcâm au prins rădăcini la Dăbuleni



Campania ''România prinde rădăcini'' a continuat în 22 martie 2009 cu plantări în localitatea Dăbuleni, județul Dolj. Voluntarii au plantat aproximativ 35 000 de puieți de salcâm într-o zonă grav afectată de deșertificare din sudul Olteniei, în urma defrișărilor masive din ultimii ani.

Aproximativ 300 de voluntari MaiMultVerde, majoritatea elevi și studenți, au plantat cca. o treime din puieții destinați zilei de plantări de la Dăbuleni.

La plantări au participat autorități locale, politicieni, localnici și voluntari de mediu care au răspuns apelului lansat de campanie prin intermediul platformei de voluntari MaiMultVerde.

Printre voluntari, s-au alăturat acțiunii ecologiste 50 de elevi, coordonați de cinci profesori ai ''Colegiului Tehnic de Arte și Meserii'' din Craiova.

Mulțumim Lente&cafe pentru asigurarea sandwich-urilor pentru voluntari.

Plantările vor continua vineri, 27 martie 2009, la ieșirea din Iași, spre localitatea Sculeni și vineri, 24 aprilie 2009, la Comănești, jud. Bacău, iar înscrierile la voluntariat se fac prin intermediul Asociației MaiMultVerde.



"România prinde rădăcini" este o campanie Realitatea Tv susținută de Petrom, cu sprijinul MaiMultVerde și în parteneriat cu RNP Romsilva , cu scopul reîmpăduririi zonelor afectate de viiturile și inundațiile din iulie 2008. Campania de reîmpăduriri a început în toamna anului trecut. Cu participarea a peste 5.000 de voluntari, s-au plantat peste 75.000 de puieţi pe suprafeţe însumând peste 15 hectare din judeţele Suceava, Neamţ și Bacău.

Campania se va desfășura pe o perioadă de 5 ani, cu plantări succesive primăvara şi toamna. Realitatea TV va transmite în direct acţiunile de voluntariat în sprijinul pădurii şi al unui viitor mai curat pentru generaţiile viitoare.

"România prinde rădăcini", o acţiune pentru regenerarea fondului forestier naţional, face parte din campania "Cod Verde" - programul de responzabilizare socială lansat de Grupul Realitatea-Caţavencu în octombrie 2008, care vizează implicarea activă în problemele de mediu.

>> vezi fotografii de la plantările de la Dăbuleni

>> imagini de la plantările din Dăbuleni: REALITATEA.NET - Campania " România prinde rădăcini" : În Dăbuleni au fost plantaţi 35.000 de puieţi de salcâm